אנדרו טייט: נערות רומניות מסבירות כיצד הוא פנה אליהן ברשתות החברתיות

כתבה זו התפרסמה בתאריך 21.1.23 מאת מאת לוסי וויליאמסון, כתבת חדשות ה-BBC בבוקרשט. היא תורגמה על ידינו על מנת להנגיש את התוכן לקהל קורא עברית. כל הזכויות שמורות לעיתון ה-BBC.

דריה גוסה הייתה בת 16 ועדיין בבית הספר, בעת שקיבלה הודעה פרטית באינסטגרם מאנדרו טייט, משפיען בעל פרופיל גבוה המבוגר ממנה בכמעט 20 שנה. "פשוט היה כתוב שם 'ילדה רומניה' והוא שם איזה אימוג'י פלרטטני", אמרה לי דריה. "הייתי מבולבלת כי היו לי [רק] 200 עוקבים, וזה היה חשבון פרטי". היא אחת משתי נערות שתיארו ל-BBC כיצד אנדרו טייט ואחיו טריסטן פנו אליהן באינטרנט, ככל הנראה תוך שימוש בנוסחה סטנדרטית. "זה היה ברור שאנחנו בנות תיכון", אמרה דריה. "היה לנו את התיכון שלנו בביוגרפיה שלנו והכל. אני חושב שהוא רק ניסה למצוא בנות שהיו כמה שיותר תמימות, לדעתי". היא הראתה לנו צילום מסך של ההודעה, שהיא מעולם לא השיבה לה. אבל היא אומרת שכמה מחברותיה כן.

דריה, שלומדת כעת באוניברסיטה בבריטניה, היא בתו של פוליטיקאי רומני מוכר. היא מרגישה שיש לה את הפריבילגיה להתבטא בפומבי כאשר אחרות סירבו לפירסום העדות שלהן. האחים טייט נמצאים כעת במעצר של 30 יום ברומניה בזמן שהמשטרה חוקרת האשמות של אונס וסחר בנשים, ששני הגברים מכחישים. בסרטון שפורסם באינטרנט נראה אנדרו טייט מדריך את העוקבים שלו כיצד לפנות לנשים ברשתות החברתיות.

"מניסיוני, מה שמעורר סקרנות [ומעורר] אותן להגיב [הוא]… שאני שואל איפה הן נמצאות כרגע", הוא אומר בהקלטה. "לפעמים [בשביל] לעורר סקרנות, אני אשים אימוג'י חסר משמעות לחלוטין בסוף: כמה דובדבנים, או תפוז, או תות."

מאז ששיתפה את חוויותיה, דריה משתפת שגברים צעירים רבים האשימו אותה בשקר. "אפילו בחורים שהכרתי מהתיכון קוראים לי שקרנית על כך שפעם קיבלתי הודעה מאנדרו טייט", היא אמרה לי. "אבל [הם] לא מוצאים שום דבר מוזר בכל ההאשמות האחרות". 

לטענתה, גברים רבים בגילה מעריצים את אנדרו טייט, בן 36. "זו בעיה גדולה", היא אומרת, "כי אנחנו לא יכולים להתעורר בעוד 20 שנה עם שני מיליון אנדרו טייטס". בפרסום עבור הקורסים המקוונים שלו במניפולציות וניצול נשים, אמר אנדרו טייט: "אני מנהל אולפן למצלמות אינטרנט כבר למעלה מעשור… יותר מ-50% מהעובדים שלי היו למעשה בנות זוג שלי באותה תקופה, ואף אחת לא הייתה בתעשיית הבידור למבוגרים לפני שהכירו אותי." הוא מתאר את עבודתו כ"לפגוש בחורה, לצאת לכמה דייטים, לשכב איתה… לגרום לה להתאהב בי, עד למצב שבו היא תעשה כל מה שאגיד, ואז להביא לה מצלמת אינטרנט כדי שנוכל להתעשר ביחד." הוא אמר בעבר שלעולם לא ייצא עם אישה מעל גיל 25.

גבריאלה (שם בדוי) הייתה בת 17 כשפנה אליה ברשתות החברתיות אחיו של אנדרו טייט טריסטן – אם כי מאוחר יותר העמידה פנים שהיא בת 19. היא הראתה לי את ההודעה הראשונית שלו, שבה נכתב "את יפה". "ידעתי שהוא משתמש באותה גישה עם בנות אחרות", אמרה. "הוא תמיד מתחיל את השיחה באותה שורה בדיוק: 'את יפה'". גבריאלה אמרה שחברה שלה קיבלה בדיוק את אותה הודעת פתיחה מטריסטאן טייט. בסרטון שלו ברשת, אנדרו טייט אומר שהמשפט "את יפה" אינו רע כפתיחה, וממשיך ומתאר את מה שהוא מתאר כ"דוגמה מושלמת" לשיחה; לאחר שקבע היכן האישה, מר טייט מייעץ לגברים לשאול: "למה אני אף פעם לא רואה אותך? איפה את מתחבאת?" "99% מהן אומרות שהן לא מתחבאות", הוא אומר בהקלטה. זה בדיוק מה שנראה שקרה בחילופי הדברים עם גבריאלה. צילומי מסך של מה שהוא לכאורה השיחה שלה עם טריסטן טייט מראים שההודעה הבאה שלו היא בדיוק כפי שמתאר אנדרו: "מרגיש שראיתי אותך בעיר בעבר איפשהו. יש מצב? איפה התחבאת?"

"סביר להניח," עונה גבריאלה. "לא התחבאתי." גבריאלה מספרת שהוא הזמין אותה לצאת לרכב שלו ולמסיבה, למרות שהיא סירבה. צילומי מסך של חילופי הדברים ביניהם מצביעים על כך שהשיחה הסתיימה בפתאומיות לאחר שפרסמה סרטון אודותיו ברשתות החברתיות. "אנשים חשובים לעולם לא ירצו לכתוב לך אם הם יראו אותך עושה דברים כאלה. רק אזהרה ידידותית", אומרת אחת ההודעות האחרונות שלו.

איך פנה אנדרו טייט לנערות רומניות

אין שום דבר לא חוקי באחים טייט שיוצרים קשר עם בנות בנות 16 או 17 באינטרנט, או מזמינים אותן לצאת. אבל העדות של הצעירות הללו, יחד עם הסבריו של אנדרו טייט באינטרנט, מציעות שיטה מתוכננת מראש ליצירת קשר. ה-BBC ראה את צילומי המסך שנראים שתומכים בטענות של הנשים הללו. נראה כי ההודעות נשלחו משמות המשתמש שתואמים לאלו שבו השתמשו אנדרו וטריסטן טייט לפני שהושעו מהאפליקציה. עם זאת, ה-BBC לא הצליח לאמת באופן עצמאי את האותנטיות שלהן, או לקבוע אם ההודעות נשלחו על ידי אנדרו וטריסטן טייט בעצמם או מישהו שעובד מטעמם. עיתון ה-BBC העביר את ההאשמות הללו לאחים טייט באמצעות עורך הדין שלהם, וביקש את תגובתם.

עדכונים ברשתות החברתיות המשיכו להופיע בחשבונותיו של אנדרו טייט, גם בזמן שהוא במעצר. ביום חמישי האחרון הוא כתב כי אישרו לחמישה אנשים לבקר אותו במעצר, כולל משפיען אמריקאי בן 22 בשם עדין רוס, עם מיליוני עוקבים, שאמר ברשתות שהוא טס לרומניה ביום חמישי. 

 

*טרם הוגשו כתבי אישום נגד האחים טייט. תקופת מעצרם בת ה-30 יום, שהחלה לאחר שנעצרו בסוף דצמבר, הוארכה ביום שישי עד סוף פברואר. למרות כל הסרטונים והפרשנויות על חייהם האישיים, הטענות נגדם נותרו בלתי מוכחות; כל ראיה נגדם, מוסתרת – לעת עתה – מעיני הציבור.

ניתן לקרוא את הכתבה המקורית באנגלית כאן.

כתיבת תגובה

"עבור מי אתם מפיצים תעמולה? עבור תעשיית המין או האנשים שהתעשייה מנצלת?"

"חיבור נשים טרנסיות עם זנות זה טרנספוביה. אנחנו לא חפצים שתוכלו להשתמש בהם כדי להגן על תעשיית המין- למטרות- רווח שלכם מפני ביקורת. זנות אינה חיונית לזהות טרנסית, והתנהגות כאילו היא כן מבלבלת בין תנאי הדיכוי שלנו למה ש'טבעי'."

קרא/י עוד »

אז מה עשינו השבוע? #126 | 27.7.23 – 23.7.23

היום הארצי למודעות לנזקי הזנות התקיים לראשונה ב-24/7 וצוין במספר אירועים ייעודיים: סיור אודיו במרחב החברתי (מועדון הפוסיקט לשעבר), הקרנה הסרט "זונה כמוני" בסינמטק ת"א, אירוע הנצחה לקורבנות הזנות ב"בית מרים- הבית לשיוויון מגדרי"

קרא/י עוד »
המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות הוא ארגון חברה אזרחית שאינו ממומן על ידי המדינה. כל פעילותנו מבוססת לחלוטין על תרומות מגופים פרטיים. אנחנו מזמינות אתכם ואתכן לתרום כל סכום שמתאים לכם.ן על מנת לסייע לנו להמשיך בעבודתו. 
רוצים ורוצות להיות מעודכנים.ות בעשייה של המטה ובמצב החוק לאיסור צריכת זנות בישראל? 
הירשמו לניוזלטר ותהיו חלק מהמאבק!